Fakt, że banki rozdają pieniądze w zamian za skorzystanie z ich usług wydaje się Wam szalony? Widzicie w tym nieczyste zamiary i z rezerwą podchodzicie do takich rewelacji? Pokażę Wam dzisiaj, że korzystanie z promocji bankowych może być dla Was niezłym zastrzykiem gotówki każdego miesiąca. Mam nadzieję, że artykuł, który właśnie czytacie, będzie mini-poradnikiem każdego łowcy promocji. Przy okazji chciałbym, żeby wyjaśnił on kilka niezrozumiałych kwestii, które mogą budzić wątpliwości.

Po co banki organizują promocje

Każdy bank stara się nieustannie powiększać bazę swoich klientów. Organizowane licznie promocje bankowe, akcje marketingowe, loterie i konkursy mają na celu zwerbowanie nowych klientów. Większość regulaminów skonstruowana jest w taki sposób, że warunkiem otrzymania nagrody jest aktywne korzystanie z konta przez kilka miesięcy. Banki liczą na to, że klient zwabiony kuszącą promocją zostanie z nimi na dłużej, a potem zacznie korzystać z oprocentowanych kredytów i pożyczek, kart kredytowych oraz innych produktów.

biznesowa prezentacja

Banki potrzebują naszych pieniędzy

Banki to instytucje, które działają dwutorowo – z jednej strony świadczą usługi dla osób indywidualnych i firm (zarabiając na prowizji i oprocentowaniu), a z drugiej prowadzą inwestycje na wielu rynkach finansowych na całym świecie. Im większy mają kapitał, tym więcej są w stanie zarobić. Pozyskanie nowych środków (z depozytów klientów) jest drugim podstawowym celem każdego banku. Częścią wypracowanych zysków dzielą się z nami – swoimi klientami. W jaki sposób? Wypłacając odsetki z lokat i kont oszczędnościowych oraz oferując całkowicie darmowe konta i karty debetowe.

Promocje bankowe – ile można zarobić

Wysokość dochodów z promocji bankowych zależy od kilku czynników:

  • ilości banków, w których posiadacie (lub posiadaliście w niedalekiej przeszłości) konta lub inne produkty,
  • umiejętności organizacyjnych,
  • częstotliwości korzystania z kart płatniczych i innych bankowych usług.

Na największe zarobki mogą liczyć wszyscy Ci, którzy nie mieli jeszcze kont w wielu bankach lub od momentu ich zamknięcia minęło już sporo czasu. Nie będzie obejmował ich okres karencji, który wyklucza z udziału w promocji starych klientów (zazwyczaj trzeba odczekać minimum rok). Dlatego tak ważne jest, by zamykać nieużywane rachunki jak najszybciej.

pracownik biznesowy

Jak brać udział w promocjach bankowych

Warunki udziału w poszczególnych promocjach określane są zawsze w regulaminie akcji. Jego przeczytanie od deski do deski nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego sugerują bazować na dostępnych w internecie opisach poszczególnych promocji bankowych. Korzystając z doświadczenia blogerów możecie uniknąć czasochłonnego brnięcia przez strony zapisane drobnym drukiem i więcej czasu poświęcać na przyjemności.

Typowe warunki promocji bankowych

Choć każdy bank wypracował własne sposoby na organizacje promocji, to poszczególne warunki dość często się powtarzają. Do najpopularniejszych czynności należą:

  • wykonanie określonej płatności kartą – najczęściej jest to kilka płatności na określoną kwotę w ciągu kilku najbliższych miesięcy (na przykład: po 3 płatności kartą na minimum 10 zł w październiku, listopadzie i grudniu),
  • zapewnienie wpływu na konto – bank może wymagać wpływu wynagrodzenia na konto, jednak to coraz rzadziej spotykany warunek (jako wpływ środków można tutaj często zaliczyć zwyczajny przelew ze swojego konta w innym banku),
  • wyrobienie karty kredytowej – choć jest to często warunek całkowicie odrębnej promocji, wyrobienie karty kredytowej do konta jest często spotykanym wymogiem.

Gdzie szukać promocji bankowych

Promocje bankowe znajdą Was same. W końcu to bankom zależy, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o akcji. Mimo wszystko – szczęściu zawsze warto nieco pomóc. Informacji o nowych promocjach możecie szukać na stronach banków i instytucji finansowych oraz na blogach tematycznych i w portalach finansowych.

ludzie przy biurku

Promocje bankowe a podatki

Wielu z Was pewnie zastanawia się na koniecznością rozliczania się z tego typu dochodów. Mam dobrą wiadomość dla osób indywidualnych i gorszą (ale prawdopodobnie niezbyt zaskakującą) dla właścicieli firm. Promocje bankowe kont osobistych są zwolnione z konieczności opłacania podatku. Przedsiębiorcy, korzystając z promocji dla kont firmowych, będa zmuszeni rozliczyć się jednak z fiskusem. Premia jest w tym przypadku traktowana jak każdy inny przychód.

Promocje bankowe poprawią Wasz budżet

Aktywny udział w promocjach bankowych może przynieść Wam dodatkowe zarobki w wysokości kilkuset złotych miesięcznie. Przyznacie, że to całkiem niezła gratyfikacja za tak niewielką ilość poświęconego czasu?
Istotną kwestią jest konsekwencja i pilnowanie poszczególnych terminów.