Blondynka trzyma w dłoni telefon komórkowyKoszty pożyczek pozabankowych są znacznie wyższe niż kredytów gotówkowych, dlatego wielu konsumentów nie podchodzi z rezerwą do ubiegania się o zobowiązania finansowe przez internet. To zrozumiałe zważywszy na fakt, iż banki utrzymują niezmiennie status najbardziej godnych zaufania kredytodawców. Właściwie tworzenie wizerunku wiarygodnej i wypłacalnej instytucji finansowe jest dla tych jednostek sensem istnienia. Jak wiemy głównym źródłem transakcji pieniężnych są powierzane bankom przez klientów oszczędności. To dzięki lokatom dana instytucja może oferować kredyty i pożyczki z atrakcyjnym oprocentowaniem, choć jedynie dla tych konsumentów, którzy wykazują odpowiednią zdolność kredytową. Z kolei firmy pożyczkowe, które udzielają tzw. chwilówek są często określane mianem tych gorszych, które jedynie żerują na klientach narzucając zbyt wysokie koszty obsługi zobowiązań finansowych. Lecz to właśnie owe parabanki muszą czerpać środki na realizację swoich usług z własnego kapitału, a te wygórowane opłaty dotyczą pożyczek chwilówek, które oferowane są zwykle na 30 dni. Im krótszy czas kredytowania tym wyższa wartość RRSO, stąd w większości firm pożyczkowych przekracza 1000% przy danej chwilówce. Natomiast dla odmiany, niektóre pożyczki na raty przez internet cechują się konkurencyjnymi cenami. By to udowodnić porównamy ich koszty z kosztami obsługi niektórych kredytów bankowych.

Porównanie kosztów kredytów gotówkowych i pożyczek pozabankowych

By zaprezentować koszty obsługi kredytów w banku i pozabankowych posłużono się wysokością miesięcznej raty dla reprezentatywnych przykładów: 10 000 zł na 36 miesięcy oraz 20 000 zł na 48 miesięcy.

Wysokość miesięcznej raty dla 10 000/36 miesięcy [zł]Wysokość miesięcznej raty dla 20 000/48 miesięcy [zł]
Provident515,96501,86
Hapi pożyczki319,78500,67
Wonga365,28592,92
Credit Agricole364,53573,04
Bank Millennium368578
PKO SA335524
mBank363562
Do powyższego porównania wykorzystano trzy instytucje pozabankowe oraz kilka najbardziej znanych komercyjnych banków w Polsce.

Bank czy firma pożyczkowa?

Hapi pożyczki świadczą najtańsze kredyty pozabankowego, których oprocentowanie (RRSO = 9,725) jest niższe niż standardowych kredytów gotówkowych oferowanych przez banki. Niemniej tak atrakcyjne ceny dotyczą jedynie pierwszego zobowiązania finansowego, dla nowych klientów Hapi pożyczki. Stali zaś muszą się liczyć z znacznie wyższymi opłatami bowiem RRSO = 78,35%. Provident zaś jest tą firmą, która może zaproponować tanie pożyczki na raty z okresem kredytowania wynoszącym 48 miesięcy Tutaj wysokość raty jest niższa niż ta, jaką musielibyśmy uiszczać w zaprezentowanych powyżej bankach. Z drugiej strony chwilówki na 36 miesięcy w Provident są mniej opłacalne niż w dwóch pozostałych firmach, również w Wonga gdzie RRSO = 18,24%.