Weryfikacja tożsamości podczas aplikowania o pożyczkę pozabankową jest jednym z niezbędnych warunków by przejść pozytywnie procedurę składania wniosku. Firmy pożyczkowe muszą muszą bowiem mieć pewność, iż potencjalny klient jest tym za kogo w istocie się podaje a konto bankowe, na które zostaną przelane pieniądze należy właśnie do wnioskodawcy. Chroni to także samych konsumentów przed sytuacjami, gdy ktoś inny posługiwałby się ich dokumentem tożsamości. W formularzu rejestracyjnym bowiem należy podać numer pesel oraz dane osobowe, nic zatem trudne w tym by ktoś jedynie spisał je z dowodu osobistego a następnie zaciągnął pożyczkę na cudzą tożsamość. Wiele klientów jednak nie wykonywać jakichkolwiek przelewów weryfikacyjnych ze swojego rachunku bankowego. Jest to możliwe w oparciu o specjalne aplikacje internetowe.

Jak potwierdzić swoją tożsamość ubiegając się o pożyczkę pozabankową?

Są tylko dwa sposoby na to by zweryfikować zgodność danych osobowych klienta z jego kontem bankowym: za pośrednictwem przelewu tegoż konta lub bezpłatnie przy użyciu specjalnych aplikacji szyfrujących. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku dane osobowe pożyczkobiorcy nie będą nigdzie przechowywane. Są bezpieczne i są weryfikowane tylko przy pierwszym zobowiązaniu finansowym.

Dwie kobiety stoją przy biurku z laptopem
Pożyczki bez przelewania grosza czyli z bezpłatną usługą weryfikującą tożsamość klientów
Pożyczki chwilówki bez przelewania grosza

Najpopularniejszymi aplikacjami służącymi do bezpłatnego i natychmiastowego potwierdzania tożsamości są Instantor oraz Kontomatik. To klient decyduje czy chce wykonać tradycyjny przelew grosza czy skorzystać z drugiej opcji, nie jest to zatem w żaden sposób mu narzucone.
Usługa Instantor umożliwia błyskawiczną weryfikację danych osobowych pożyczkobiorcy za pomocą specjalnej platformy prze którą należy się zalogować do swojego banku. Gdy to uczyni następuje analiza jego historii z rachunku bankowego z ostatnich 12 miesięcy oraz potwierdzenie tożsamości. Dane te są szyfrowane kodem SSL. Pozwalają na ocenę zdolności kredytowej konsumenta. Z Instantor korzystają między innymi Zaplo, Ferratum, LendOn czy Extraportfel.
Aplikacja Kontomatik działa na podobnej zasadzie. Umożliwia zbadanie historii konta bankowego a tym samym ocenę zdolności do spłaty pożyczki przez przyszłego klienta. Jest to najstarszy program służący do weryfikacji danych pożyczkobiorcy a odbywa się ona w ciągu zaledwie kilku minut od zalogowania. Kontomatik działa w oparciu o interfejs API, który łączy dane z różnych aplikacji. Pożyczkodawcy uzyskują wgląd do rachunku bankowego lecz nie jest to równoważne z oceną historii kredytowej w bazach danych. Z aplikacji Kontomatik korzystają między innymi sLoan, Credissimo, SuperCredit, Modna Pożyczka oraz Superrata.