Kredyt gotówkowy to nic innego jak pomoc finansowa, którą udziela bank osobom potrzebującym, ale i jednocześnie zdolnym do spłaty danego zobowiązania w określonym terminie, w ustalonych ratach wraz z odsetkami i pozostałymi kosztami, jakie nalicza. Taki kredyt można przeznaczyć na dowolny cel. Z racji faktu, iż powodów do zadłużania się nie brakuje, wielu ludzi coraz bardziej interesuje się tego rodzaju ofertami.

Który kredyt najlepszy?

Zaglądając na stronę internetową dowolnego banku, można zauważyć, że ofert kredytu gotówkowego jest co najmniej kilka. Takich banków gotowych nieść pomoc też nie brakuje. Wobec tego tworzy się długa lista propozycji, a potrzebujący obarczeni kłopotami finansowymi zmuszeni do rychłego podjęcia decyzji, mają kolejny problem z dokonaniem wyboru. W takich sytuacjach najlepiej odnaleźć gotowy ranking kredytów gotówkowych albo też stworzyć własne porównanie, biorąc pod uwagę między innymi: wysokość oprocentowania, prowizji, RRSO, raty, a także pozostałe szczegóły, które ułatwią znalezienie najlepszej oferty.

odliczenia na kalkulatorach
Sprawdź w naszym rankingu w którym banku pożyczysz najtaniej!

Poniżej znajduje się przykładowy ranking kredytów dostępnych w czterech bankach: GETIN BANK, eurobank, Bank BPH oraz Deutsche Bank. Biorąc pod uwagę kwotę kredytu równą 10 000 zł i okres kredytowania 3 lata, wysokość rat kształtuje się tak, jak w poniższej tabeli.

BankOprocentowanieProwizjaRRSOWysokość raty
GETIN BANK
8,70%
2,49%
10,89%
324,49 zł
eurobank
2,50%
9,20%
8,72%
315,17 zł
Bank BPH
10,00%
4,00%
13,49%
335,58 zł
Deutsche Bank
7,99%
4,00%
11,21%
325,85 zł

Z powyższego wynika, że wszystkie kredyty dostępne w tych czterech bankach są do siebie bardzo zbliżone. Biorąc pod uwagę wysokość przykładowej raty, wygląda na to, że eurobank ma lepszą propozycję dla swoich klientów. Jednak różnice nie są duże, wobec czego, wybór tak naprawdę dowolnej oferty spośród wymienionych, będzie wyborem całkiem korzystnym. Należy podkreślić, że wpływ na takie, a nie inne kształtowanie się wysokości raty, ma oprocentowanie, prowizja oraz RRSO. Kiedy w GETIN BANKU oprocentowanie wynosi 8,70%, a prowizja 2,49%, to z kolei w eurobanku oprocentowanie jest mniejsze 2,50%, ale prowizja za to dużo wyższa 9,20%. W ten sposób w dalszych obliczeniach wszystko wychodzi prawie na to samo, czyli na bardzo zbliżoną wysokość raty.

Czy to oznacza, że można wziąć dowolny kredyt w dowolnym banku?

Powyższe informacje można zrozumieć w ten sposób, że w takiej sytuacji nie ma znaczenia, który bank się wybierze, a także, na który kredyt zdecyduje. Jednak to nie prawda. Koszty i wysokość rat to nie wszystko. Trzeba jeszcze pamiętać o pozostałych warunkach kredytu, jakie bank stawia swoim klientom. W jednym banku zdolność kredytowa klienta sprawdzana jest bardzo szczegółowo, w innym zaś nie. Jeden bank udziela kredyty osobom, które mają stałą pracę i z obliczeń wynika, że będą w stanie spłacić to zobowiązanie. Drugi potrzebuje jeszcze czegoś w zastaw lub zdolności kredytowej współmałżonka. Warunki te bywają różne. Każdy bank może mieć inne. To dlatego, zanim ktokolwiek ostatecznie zdecyduje się na kredyt, musi uważnie prześledzić całą ofertę, a później, gdy już będzie o krok od podpisania umowy, zapoznać się z wszystkimi punktami, które będą wyszczególnione w danym dokumencie.

Podsumowując, kredyt gotówkowy to doskonałe wsparcie finansowe dla osób, które pilnie potrzebują gotówki. Mogą ją przeznaczyć, na co tylko zechcą, ale zanim to nastąpi, muszą wybrać konkretną ofertę. W tym celu warto zajrzeć do gotowego już rankingu kredytów gotówkowych albo przygotować własny. Trzeba na to poświęcić dużo czasu, bo sprawa jest poważna. Decyzja w sprawie kredytu powinna być przede wszystkim przemyślana. Nie można jej podejmować pod wpływem złych emocji. Kredytobiorca musi czuć się na siłach, by spłacić to zobowiązanie zgodnie z warunkami uwzględnionymi w umowie.