Zadłużenie Polaków w roku 2018

Raporty zadłużenia z II kwartały roku 2018 wskazywały na wzrost średniego zadłużenia Polaków do niemal 32 mld złotych. Jak wynika z analizy Grupy KRUK, średnia wysokość długu  jest większa od średniej pensji krajowej i wynosi około 5 500 zł. Wskaźnik ten wzrósł o 15% względem roku 2017. Żyjąc w trybie konsumpcyjnym wielu z nas nie ukrywa, że zaciąga zobowiązania finansowe w celu realizacji swoich planów czy marzeń a nie uregulowania pilnych wydatków. Już od dłuższego czasu obserwuje się duże zainteresowanie zakupem mieszkania czy domu, co przyczynia się to większej liczby kredytobiorców hipotecznych. Decyzje o życiu na kredyt podejmują ludzie w różnych grupach wiekowych. Co interesujące, seniorzy również są częstymi klientami banków lub innych instytucji świadczących pożyczki. Na szczęście liczba nieuregulowanych w terminie należności względem choćby lat 2011-2012 zmalała.
Samo spłacanie zobowiązań finansowych,choć czyni nas w pewnym sensie dłużnikami, nie jest niczym nadzwyczajnym. Wręcz przeciwnie napędza wzrost gospodarczy, bowiem sprawia, że Polacy mogą pozwolić sobie na zakup artykułów, na które nie stać ich bez wsparcia finansowego. Gdy jednak nie wywiązują się z umów kredytowych, trudno im wiązać koniec z końcem, a w konsekwencji tracą przywilej bycia wiarygodnym kredytobiorcą. Można jednak tego uniknąć, wystarczy zdrowy rozsądek.

Rozsądne pożyczanie czyli jak nie pogrążyć się w długach

wymazywanie gumką słowa długPogrążanie się w długach jest zwykle spowodowane tym, że konsumenci zaciągają kredyt na spłatę innych zobowiązań finansowych. W rezultacie lądują w spirali zadłużenia, która sprawia, że niezwykle trudno uzyskać stabilną sytuację finansową. Dlatego istotną kwestią jest unikanie kolejnych pożyczek przed uregulowaniem wszystkich należności. żeby to zrobić należy całkowicie przewartościować swoje wydatki. Prowadzi je tak by pierwszeństwo zyskały te naglące, a inne odstawić na bok. Jedną z najgorszych opcji wydaje się wybór chwilówek, które stosunkowo prosto otrzymać, na pokrycie długu. Chwilówki powinny służyć na zrealizowanie bieżących wydatków, dlatego wiele z nich oferowana jest za darmo. Nie ma nic złego w zaciągnięciu promocyjnej pożyczki, ale należy pamiętać, że jej zwrot musi nastąpić zwykle w ciągu 30 dni. Jeśli zatem chcemy uzyskać gotówkę na spłatę długu, to nie zmieni naszej sytuacji, gdyż taka samą kwotę winniśmy zwrócić w przeciągu miesiąca. Jedną z opcji na łatwiejszą spłatę kilku kredytów jest konsolidacja zadłużenia. Takie rozwiązanie dostarcza wiele banków w Polsce. Polega na połączeniu kilku zobowiązań finansowych w jeden kredyt, z możliwości regulowania jednej raty miesięcznie. To z pewnością wprowadzi porządek w comiesięcznych wydatkach.

Jeśli decydujemy się na kredyt należy:

  • porównać koszty obsługi różnych zobowiązań finansowych, przede wszystkich wysokość prowizji
  • jeśli to możliwe to wybrać niższą kwotę od tej zamierzonej
  • nie zaciągać go gdy nie pozostały uregulowane inne długi