Szybkie pożyczki pozabankowe nie wzbudzają już takich emocji, jak kiedyś. Obecnie Polacy przyzwyczaili się do bytności parabanków na polskim rynku finansowym. Afery w stylu Amber Gold również nie zniechęciły Polaków do korzystania z usług firm pożyczkowych. Ostatnie doniesienia o rozpoczęciu współpracy pomiędzy Biurem Informacji Kredytowej a parabankami również świadczą o tym, że pozycja parabanków na rynku wciąż rośnie, a popularność szybkich pożyczek pozabankowych nie maleje.

tablet

Pożyczki pozabankowe

Pożyczki pozabankowe udzielane są przez parabanki, które opierają swoją działalność na prawie cywilnym. Prawo bankowe nie dotyczy firm pożyczkowych, co ma pewne zalety, jak i wady.

Pożyczki pozabankowe cechują się następującymi właściwościami:

 • natychmiastowa wypłata środków
 • szybkie wnioskowanie o pożyczkę
 • niewielkie kwoty pożyczki (w niektórych firmach do 10 tysięcy złotych, z reguły jednak do 3 tysięcy złotych)
 • krótki okres pożyczkowania
 • bez zbędnych formalności
 • bez weryfikowania zdolności kredytowej

laptop biznesowy

Koszty pożyczki pozabankowej

Największą wadą szybkich pożyczek pozabankowych jest ich koszt. Niestety w skład kosztów pożyczki wchodzą również rozmaite koszty dodatkowe – odsetki są tylko jednym z nich.

 • RRSO pożyczek pozabankowych sięgnąć może nawet tysięcy procent
 • pożyczki zawierają wysokie prowizje
 • klient płaci dodatkowo za ubezpieczenia i administrację
 • dodatkowe opłaty za przedłużenie pożyczki
 • dodatkowe opłaty za windykację
 • dodatkowe opłaty za rejestracje w systemie

Kredyt w parabanku?

Największym błędem popełnianym przez konsumentów jest mylenie kredytów z pożyczkami pozabankowymi. Niekiedy firmy pożyczkowe same wprowadzają swoich klientów w błąd, nazywając swoje usługi kredytami lub słowo to zawierając w swojej nazwie. Firmy pozabankowe nie mają jednak możliwości udzielania kredytów, które jako produkty finansowe zgodnie z prawem bankowym przysługują jedynie bankom. Parabanki nie powinny także w ogóle posługiwać się słowem “kredyt” – ono samo jest zarezerwowane dla banków.

Pan z laptopem

Podstawy pożyczek pozabankowych

W odróżnieniu więc od kredytów pożyczki pozabankowe posiadają następujące podstawy prawne:
Regulacje prawne:

Regulacje prawne:Prawo cywilne:
Cel: Nie musi zostać podany
Forma umowy: Sporządzona w dowolnej formie do kwoty 500 zł (od tej kwoty powinna być sporządzona pisemnie)
Zapisy umowy: W zapisie umowy nie muszą znaleźć się informacje o terminie zwrotu albo o cenie samej pożyczki (może ona być bezpłatna)
Udzielana z środków: Udzielana jest z środków własnych firmy pożyczkowej
Forma wypłaty środków: Zarówno gotówkowa (do ręki), jak i bezgotówkowa (online na konto)

Większość ofert pożyczek pozabankowych z pewnością nie jest opłacalna, głównie jak widzimy slogan chwilówki bez sprawdzania baz powinniśmy zachować daleko idącą ostrożność. Jednak poszczególne oferty parabanków diametralnie się od siebie różnią – z tego względu nie da się określić jednego profilu pożyczki pozabankowej. Przyjmują one różne formy i koszty zależnie od firmy pożyczkowej.

Zapraszamy Państwa do dyskusji na temat pożyczek pozabankowych. Czy mają Państwo pozytywne czy negatywnie opinie na ich temat?